יחסי ציבור

משרד יחסי ציבור נחשב לגוף בעל מעמד חשוב בתחום קידום המכירות והשגת חשיפה ללקוחות שונים. למרות שניתן למצוא לא מעט יחצ”נים ולא מעט אנשים שמעורבים בתחום, מסתבר שלא תמיד ברור לציבור הרחב מהו, בעצם, משרד יחסי ציבור, מה תפקידו ובמה ייחודו. בשורות הבאות נרצה לספר עוד אודות פעילותו של משרד כזה ומהי חשיבותו עבור השוכרים את שירותיו.

משיגים חשיפה

את תפקידו העיקרי של משרד יחסי ציבור ממוצע ניתן לסכם בצמד המילים “השגת חשיפה”. למרות שהדבר יכול להישמע פשוט הרי שאין הדבר כך. בין היתר הדבר נובע מתופעה מודרנית של חשיפת יתר. אדם ממוצע בימינו נחשף למסרים שונים, פרסומיים ואחרים, לעיתים עד כדי יצירה של עומס יתר. השגת חשיפה איכותית, אם כן, נועדה להתגבר על היצע גדול של גירויים ועל חוסר אמון גדל מפני מסרים פרסומיים מופגנים.

בהקשר זה נדגיש שכל עסק, כל חברה, כל ארגון ולעיתים גם אנשים שונים בעלי עמדה ציבורית, שואפים להגיע לתודעת הציבור, בהקשר חיובי ומעורר אמון. הסיבה לרצון להגיע לתודעה ברור כמעט מאליו – כאשר רוצים להציע משהו לציבור צריך שהציבור יכיר את החברה, את המוצר, את המדיניות, את מה שיש לאותו אדם או ארגון להציע. ההיצע יכול להיות שירות כלשהו, מוצר או אפילו רצון לשיתוף פעולה ורצון לקדם מטרות או אג’נדות חברתיות. יתכן שניתן לראות דמיון מסוים בהגדרת המטרה הזו לתפקידו של מפרסם, אך תפקידו של משרד יחסי ציבור שונה ומיד נסביר מדוע.

בין פרסום לבין משרד יחסי ציבור

משרד שעוסק בפרסום טהור מציע ללקוח להשיג חשיפה באמצעות בניית קמפיין ורכישת של שטחי פרסום באמצעי תקשורת שונים (עיתונות, אינטרנט, רדיו וכדומה). לעומת זאת, תפקידו של משרד יחסי ציבור מקצועי שונה. משרד כזה אמור לפעול יד ביד עם אמצעי התקשורת השונים בכדי לחשוף את הלקוח תוך מסירת מידע אמין יותר, אובייקטיבי יותר ופחות מכירתי לשמו. באמצעות משרד כזה נהוג לבצע גם בנייה של פרופיל ציבורי, קידום מותגים (“מיתוג”) והשגת נוכחות ובולטות בקרב קהל יעל קיים או פוטנציאלי. יש לציין שפעמים רבות יהווה משרד פרסום גם משרד יחסי ציבור בשל הקשר הקרוב שבין שני עולמות תוכן אלה.

המשרד המקצועי

כאשר מבקשים לאפיין את משרד יחסי הציבור המקצועי כדאי לשים לב לכמה פרמטרים:

  • אחד הפרמטרים החשובים ביותר הינו מידת הניסיון של המשרד. כאשר הלקוח רוצה להגדיל את החשיפה או מיתוג אינטרנטי שלו תוך שילוב כלים חדשים וותיקים יש יתרון למשרד מנוסה, שגם הולך עם הזמן ושולט במדיה האינטרנטית כגון הפצת ניוזלטר ובולטות ברשת.
  • גוף עם נשמה – גוף ליחסי ציבור צריך להיות קשוב ללקוח, לצרכיו, ל”אני מאמין” שלו. על פי רוב, פעילות של יחסי ציבור תעבוד טוב יותר באמצעות שיתוף פעולה ויחסי אמון טובים ומתמשכים.
  • מיתוג הוליסטי – אחד הכלים המשמעותיים ביותר כיום שמסייעים ליצירת חשיפה חיובית הינו השקעה במיתוג. לכן, משרד איכותי יספק שירות של מיתוג מובנה ומקדם.

Leave a Reply