מה קורה לנו?

סקר TGI קבעו כ-60% מהמשתתפים כי הם אינם זקוקים לעיתון יומי, אלה שלא היו מוכנים לוותר על תענוג זה היו בני גיל הזהב, נתון שאינו מפתיע בהתחשב בעובדה לבדרך כלל לקהל בוגר יותר הרגלים ישנים קשה לשנות.

נוסיף לנתון זה את העובדה כי בעידן הדיגיטאלי בו יש האינטרנט מוצף במידע והנה קיבלתם מגמה ברורה – דור המחר , כזה שמקבל הכל אינסטנט ורגיל ל”כאן ועכשיו” כבר אינו משלם על מידע באופן כללי ובטח לא מידע מודפס, כזה שלא מונפש, מנצנץ ועושה מנגינות.

אם כך היכן הקהל המאסיבי הזה מסתתר? 

האם מרבית קהל הצרכנים מקשיב לרדיו? כאן אין תשובה חד משמעית, שוב נוכל למצוא את בני גיל הזהב עם אותם ההרגלים הישנים ועם קרוב ל70% אשר מאזינים לרדיו בתוכניות שונות עם דגש על החדשות. בקרב הקהל הצעיר לעומת זאת גם כאן חלה ירידה משמעותית בשנים האחרונות. אם כך לאן ברח הקהל, אם לא נמצא אותו בעיתונות המודפסת, ופחות ופחות ברדיו, אולי במדיית הטלוויזיה? נתונים מראים כי ישראלי ממוצע צופה בממוצע כ-4 שעות ביום כאשר תוכניות הריאליטי מככבות בלוח השידורים המועדפים עלינו, ונתון זה רק הולך ועלה. אולם בעל עסק קטן שידו אינה משגת לפרסום העסק בתקציבי ענק – מה עליו לעשות עם הנתון המדאיג הזה?

האינטרנט כאמצעי פרסום מועדף

אם דרך המחשב או הסלולרי, ישראלים מחפשים מידע באינטרנט זאת עובדה. בעולם שבו ספר דפי זהב שייך לעידן הדינוזאורים ומרכזיית 144 היא מונח פרה היסטורי, ועם נתונים שלמעלה מ80% מהישראלים יש אינטרנט בבית, מנוע החיפוש של גוגל הוא הכוכב העולה ועומד עם נתון בלתי מעורער של כמעט 100% מהגולשים משתמשים לפחות פעם בשבוע בגוגל. פייסבוק היא הבאה בתור עם כ-70% והיא מקבלת את תואר הדיווה של עולם התוכן , נתונים אלה נכונים לחתך גילאים של בני 13 עד 65.

אם כך נתחיל לפלח את קהלי הידע שלנו ונמצא שזאת משימה דיי קלה. אחד החוזקות באינטרנט שניתן לקבל אינפורמציה כמעט על כל דבר. גיל הגולשים, מין, העדפות ותחביבים ומה לא…. ?!…

את הגברברים מן המתבקש שנמצא יותר ויותר בערוצי הספורט השונים ברשת, ערוצי החדשות והכלכלה. את המשכילים בינהם נמצא באתרים כמו האץ וכלכליסט.  לגבי קניות ברשת יש לנו עוד קצת להתקדם, אמנם מתבצעות רכישות ברשת האינרטנט אך קטנות יחסית לזמן שאנו מבלים במדיה הזאת כך שאם אנחנו מסיקים שאם כולם מבלים online אז הם גם מבצעים “על הדרך” קניות – זאת מסקנה שגוייה. בתחום הזה יש לנו עוד לאן להתפתח. מי שכבר מבצע קנייה סביר להניח שירכוש מכשיר אלקטרוני, כרטיס לקולנוע או חופשה בחו”ל.  הכי פחות נדרש אלה הם מוצרי הבריאות והטיפוח אשר עומדים על  4 אחוזים בלבד.

דירוג הגלישה לאתרי האינטרנט המובילים בארץ לפי ועדת המדרוג למדידה 

 1. walla.co.il
 2. ynet.co.il
 3. tapuz.co.il
 4. mako.co.il
 5. nan10.co.il
 6. themarker.co.il
 7. one.co.il
 8. nrg.co.il
 9. facebook.com
 10. mouse.co.il

עשרת האתרים המובילים לפי היקף חשיפה

 1. Google
 2. Facebook
 3. Walla
 4. ynet
 5. Youtube
 6. mako
 7. one
 8. nrg
 9. yad2
 10. sport 5

מאמר זה מתבסס על הנתונים החדשים של המכון לחקר מדיה חברה וטכנולוגיה של המרכז האוניברסיטאי ארירל בשומרון.  סקרי TGI ויפעת בקרת פרסום.

Leave a Reply